wtorek, 16 lutego 2016

                                         
Jaki wybrać krem dla swojej cery?

Często kierujesz się ceną preparatu, efektownym słoiczkiem, radą koleżanki albo na przykład dajesz się skusić reklamie. I tak naprawdę, gdy już zainwestujesz w nowy krem, wcale nie jesteś pewna, czy był to dobry wybór. Lepiej więc poproś sprzedawczynię o kilka próbek różnych kremów w saszetkach lub testerach, by sprawdzić ich działanie na swojej skórze, a dopiero potem możesz dokonać zakupu kosmetyku o większej pojemności. Warto też, byś dokładnie wiedziała, co powinien zawierać preparat pielęgnacyjny, żeby rzeczywiście troszczył się o twoją cerę, oraz kiedy i jak często go zmieniać. Nie każdy bowiem krem jednakowo działa na skórę, a jeśli nie odpowiada jej potrzebom - może nawet szkodzić. Czasem jest po prostu za silny. I tak preparat antybakteryjny podrażni i wysuszy cerę suchą, tłusty sprawi zaś, że skóra tłusta będzie jeszcze bardziej się przetłuszczać i nieładnie błyszczeć. Oto odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań, które ułatwią ci wybór właściwego kremu dla siebie w drogerii.

Trzeba wiedzieć, ze jest klika rodzajów cery. Ten sam krem nie musi akurat Tobie pasować.

Typy cery:
Cera normalna-  posiadają osoby młode i dzieci. Niestety ten typ cery u dorosłych ludzi nie występuje. Jest gładka, dość jasna i pozbawiona przebarwień skóry. Wydzielanie sebum jest w normie. Skóra jest dobrze napięta i jędrna. Fakt, że cera normalna nie sprawia problemów, często prowadzi do zaniedbań w pielęgnacji skóry. Brak niedoskonałości nie oznacza, że ten typ cery nie trzeba pielęgnować. Warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja, by w wyniku zaniedbań nie pojawiły się w przyszłości wypryski lub nadmierne wysuszenie skóry.

Sucha cera charakteryzuje się uczuciem ściągnięcia po myciu oraz łuszczeniem się pod wpływem zimna lub gorąca. Sucha skóra pozbawiona jest wilgoci, ponieważ gruczoły łojowe wytwarzają zbyt mało sebum. Na tego rodzaju skórze szybko pojawiają się zmarszczki.
CHARAKTERYSTYKA CERY TŁUSTEJ
Cera tłusta ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami. Jest słabo ukrwiona, a łój skórny ( wydzielina gruczołów łojowych ) jest wydzielany w nadmiernej ilości. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, zimno i słońce oraz wodę i mydło. Na ogół bardzo słaby wpływ na cerę tłustą mają bodźce zewnętrzne, dużo silniejszy zaś wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Cera ta charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki chemiczne i środki higieniczne, dzięki czemu dość dobrze znosi kontakt z wodą i mydłami. Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia. Zaletą cery tłustej jest także to, że w wieku starszym, czy podeszłym, nie ulega patologicznemu wysuszeniu. Wadą natomiast są dość częste powikłania trądzikowe i skłonność do tworzenia zmian zastoinowych oraz nieestetyczny wygląd, ponieważ się błyszczy. Wygląd skóry poprawia się w miesiącach letnich, ze względu na upłynnienie łoju pod wpływem ciepła, dzięki czemu ma on łatwiejszą drogę wydostania się na zewnątrz, równomiernie pokrywa skórę i nie blokuje porów. Cera tłusta nie występuje w dzieciństwie. Jej objawy pojawiają się dopiero po okresie pokwitania, ok. 12 roku życia, co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych.
W komórkach gruczołów łojowych zbierają się kropelki tłuszczu, jądra komórek ulegają degradacji i ostatecznie rozpadowi. Pozostaje produkt złożony z tłuszczu i resztek komórek, tzw. łój. Zapobiega on procesowi wysuszania skóry i zarazem jej nadmiernemu nawodnieniu. Na zwiększone wydzielanie gruczołów łojowych ma wpływ dysregulacja hormonalna, czyli wydzielanie hormonów o działaniu androgennym i estrogennym.
Przy tego rodzaju cery należy zwracać szczególną uwagę na zmniejszenie grubości warstwy rogowej, regulację wydzielniczą gruczołów łojowych oraz poprawę ukrwienia skóry. Należy unikać środków pielęgnacyjnych działających agresywnie, które mogłyby naruszyć jej naturalną florę bakteryjną, przyczynić się do naruszenia kwaśnego odczynu skóry, nadmiernie ją odtłuścić. Jeśli wystąpiłoby zachwianie płaszcza lipidowego skóry, to wówczas mogłaby ona przeistoczyć się ze skóry tłustej w odwodnioną lub trądzikową.


 Cera mieszana to połączenie cery suchej i cery tłustej. By jednak nie było za łatwo, każdy z tych typów występuje na różnych partiach twarzy. Tłusta jej część to tak zwana strefa T, czyli czoło, nos i broda. Sucha – to zazwyczaj policzki i skronie, choć może się też zdarzyć, że przesuszona będzie część brody i policzków. To połączenie, składające się na cerę mieszaną, zazwyczaj jest problemem kobiet po dwudziestce, które w młodości miały cerę tłustą. Ale może też do niej dojść na skutek zakłócenia równowagi wodno-lipidowej na jej powierzchni, co bywa następstwem niewłaściwej pielęgnacji cery.

Cerę ze zmianami naczyniowymi charakteryzują kruche, delikatne naczynka, które mają skłonność do pękania. Wówczas na twarzy pojawiają się nieestetyczne „pajączki”, zwane profesjonalnie teleangiektazjami. Są one spowodowane małą wytrwałością naczyń włosowatych na ciśnienie krwi, pod którego wpływem rozszerzają się i pękają. Procesowi temu może towarzyszyć rumień – najpierw jako zjawisko tymczasowe, potem jako długotrwała zmiana. Skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa na środowisko wewnętrzne i zewnętrzne. Dużą rolę odgrywają także uwarunkowania dziedziczne oraz zmiany hormonalne. Cera o płytkim unaczynieniu reaguje zaczerwieniem na takie czynniki zewnętrzne jak stres, nikotyna, alkohol , szybkie zmiany temperatury, promieniowanie UV, nadmierny wysiłek fizyczny oraz stosowanie niektórych kosmetyków i leków. Na jej stan może mieć także wpływ niedobór witamin czy zaburzony metabolizm. .Pod wpływem różnych bodźców, które gwałtownie rozszerzają i kurczą naczynia włosowate dochodzi do pojawienia się rumienia, uczucia rozgrzania i pieczenia. Nadwrażliwość, kruchość naczyń są jednym z czynników doprowadzających do powstania trądziku różowatego.
Zaczerwienienia pojawiają się głownie w okolicy nosa, policzków oraz brody. Na początku rumień ustępuje szybko (zazwyczaj po usunięciu szkodliwego bodźca) z czasem jednak utrwala się, aż w końcu przechodzi w stan przewlekły.
Rozszerzone naczynka mogą wystąpić przy prawie każdym typie cery. Jednak najbardziej narażona jest skóra cienka, delikatna i wrażliwa.
Czynniki sprzyjające rozszerzeniu naczyń krwionośnych.

CERA WRAŻLIWA
Występuje ona często u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego. Jest bardzo trudna w pielęgnacji, występuje często w powiązaniu z cerą suchą, alergiczną i płytko unaczynioną. Skóra wrażliwa objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, ściągania, świądu, który występuje po umyciu wodą lub po stosowaniu niektórych kosmetyków. Ogromny wpływ na cerę wrażliwą ma nadmierna ilość promieni słonecznych, przegrzanie i suchość pomieszczeń oraz stres. Negatywnie na cerę wpływają również toksyny, kurz oraz sztuczne włókna, nieprawidłowe odżywianie oraz brak ruchu. Przy pielęgnacji należy unikać środków silnie pieniących się, zaleca się stosowanie kosmetyków pozbawionych konserwantów oraz sztucznych barwników. Kąpiele słoneczne powinny być umiarkowane i koniecznie z użyciem kremów z filtrami słonecznymi.
 Aby dobrać dla siebie odpowiedni krem:
- trzeba znać swój typ cery,
-wypróbować wcześniej próbki( jeśli są dostępne)
-można poprosić o poradę  kosmetyczki.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz